BIOGRAFIA ZAWODOWA TWORZY SIĘ OD PRZEDSZKOLA.

BIOGRAFIA ZAWODOWA TWORZY SIĘ OD PRZEDSZKOLA.



Potrzeba własnej skuteczności i spełnienia.

O ile zajęcia wielokierunkowe i olbrzymia różnorodność aktywności dzieci od urodzenia do 6 lat ma swoją wartość, ze względu na tworzenie się struktur w mózgu, czyli podwalin pod całą przyszłość intelektualno - emocjonalną, o tyle od 6. roku życia kluczowe wydaje się „wycieranie śladów pamięciowych drogi sukcesu” i to w oparciu o zbierane tzw. doświadczenia sukcesu, z całą kombinacją emocji, który dostarcza. "Sukces" rozumiemy tu jako doświadczanie zadowolenia z wyników wkładanego wysiłku, radość, zaufanie do swoich możliwości, doświadczeniem, które tworzy przekonanie, że poradzę sobie w życiu, a wkładany wysiłek jest ukoronowany pewnego rodzaju spełnieniem. Kolekcjonowanie tego, co dla dziecka będzie niezaprzeczalnym faktem, daje mu poczucie swej wartościowości.

Dzieci potrzebują dowodów. Swej przydatności, skuteczności i talentów.

Dowodów własnej skuteczności potrzebujemy bez względu na wiek. Zdobywamy je najczęściej w obszarach, w których mamy pole do rozwijania swoich talentów, a wypracowanie wyniku przynosi satysfakcję. To buduje pewność siebie i daje odbiór życia jako udanego.

Zachęcamy do poznania mapy zasobów i talentów dzieci, młodzież i dorosłych.

Planowanie swojej drogi życia to własny, indywidualny projekt, który każdy tworzy zgodnie z własnymi możliwościami i otoczenia, w jakim go realizuje. Współczesna rzeczywistość jest często opisywana jest jako zmienna, nieprzewidywalna, pełna niestabilności i ryzyka, wzbudza wiele lęków i obaw. Z tym konfrontują się młodzi w sytuacji wyboru szkoły, kierunku edukacji, pracy. Zniknęły przejrzyste i bezpieczne wzory życia dające poczucie stabilności. Młodzi ludzie mimo tej niestabilności mogą projektować swoje kariery, planować przyszłość oraz optymalnie wykorzystywać aktualne, ulotne możliwości, określać swoje powiązania społeczne i przez to czuć się bezpieczniej. Obecnie mówi się, że żyjemy w świecie wyprodukowanego ryzyka, które jest ceną postępu. Przyszłość człowieka znacznie trudniej określić, co powoduje dylematy decyzyjne obarczone tym ryzykiem, np.: wybór rodzaju wykształcenia i kariery zawodowej.

Zamiast planowania – „refleksyjne konstruowanie” własnej biografii.

Czy więc w „społeczeństwie ryzyka” można zaplanować swoją karierę? Zdaniem Bożeny Wojtasik można, a nawet trzeba. Sugeruje ona, że należy być refleksyjnym i „elastycznym”, nie przywiązywać się sztywno do swoich wyborów i umieć je modyfikować. Droga zawodowa jawi się raczej jako pewna mozaika epizodów życia, a planowanie jest raczej układaniem puzzli z dostępnej wiedzy pochodzącej z różnych źródeł (np.: telewizji, książki, szkoły itp.).

Plany jednak nie rodzą się w próżni społecznej. Są one z reguły pochodną procesu socjalizacji oraz innych uwarunkowań. Badania przeprowadzone przez Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu pokazują, że ponad 50% uczniów spośród 722 badanych gimnazjalistów dostrzega bariery/trudności w realizacji swoich planów edukacyjno-zawodowych, wskazując głównie na swoje niskie osiągnięcia w nauce.

Dlatego tak niesamowicie ważne jest kształtowanie odpowiednich postaw wobec przyszłości, takich jak planowanie, osiąganie celów, podejmowania decyzji, odpowiedzialność, elastyczność oraz stawianie na budowanie przekonania u dzieci i młodzieży - umiem się uczyć, lubię się uczyć. Wszelkie więc narzędzia, techniki i doświadczenia, które pomagają cieszyć się z procesu poznawania wiedzy i siebie, dają szansę na właściwe wybory w przyszłości. Po czym poznać te niewłaściwe? Po ciągłym napięciu, poczuciu niespełnienia i niezadowolenia oraz po dolegliwościach psychosomatycznych. Mają zatem znaczący wpływ na jakość życia, a tzw. sukces zawodowy przekłada się często również na – rodzinny i życiowy.

I dorośli często dochodzą do wniosków o potrzebie zmiany kierunku swej aktywności zawodowej, czy to w terapii czy samodzielnie. Wtedy z pomocą przychodzi również to, co my nazywamy SKANOWANIEM ZASOBÓW, czyli wykreśleniem indywidualnej mapy talentów, doświadczeń i innych zasobów, nadając kierunek zmianom i czyniąc nowe wybory trafniejszymi.

Zapraszamy DZIECI, MŁODZIEŻ I DOROSŁYCH na skanowanie zasobów do WYSPY ZMIAN i spotkania z profesjonalistą, doradcą zawodowym z wielkim doświadczeniem.

Dzieciom w wieku szkolnym polecamy absolutnie wyjątkowy program w postaci rozwojowego kursu, KOMPAS. Daje on ogromną ilość informacji rodzicom, diagnozując i wskazując obszary ich zainteresowań i zasobów dziecka oraz fantastyczny pomysł na wyjątkowe zajęcia dodatkowe.

Zadzwoń lub napisz:
+48 662 801 678 biuro@wyspazmian.com
+48 508 032 232 justyna@wyspazmian.com

Autor: Justyna Bąk, pedagog i doradca zawodowy.

Share by: